Посольство України в Ірландії

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Ірландією

Стан торговельно-економічних відносин та інвестиційної діяльності між Україною та Ірландією

До моменту російської агресії проти України та бойових дій на Донбасі спостерігалася позитивна динаміка розвитку українсько-ірландських торгових відносин. З 2009 по 2013 рр. обсяг двосторонньої торгівлі товарами і послугами збільшилися майже втричі (зі 148 млн. дол. до 422 млн. дол.).

Втім, у 2014 р. знизилася активність бізнесових контактів. Tоварообіг товарами і послугами скоротився на 34% (на 143 млн. дол. США) та склав 279 млн. дол. Експорт товарів і послуг знизився на 40% (на – 78 млн. дол.) і склав 117   млн. дол. Імпорт товарів і послуг скоротився на 28% (на 64 млн. дол.) і склав 162 дол.

У 2016 році експорт товарів скоротився до 45,48 млн дол. США, склавши 77% порівняно до 2015 року. Водночас імпорт товарів зріс до 84,71 млн дол., що склало у порівнянні до 2015 року 112%. Експорт послуг сягнув 33,34 млн дол. США (124%), імпорт послуг зріс до 72,94 млн дол. США (147%).

У 2017 році обсяги двосторонньої торгівлі продемонстрували відчутне зростання порівняно з 2016 р. досягнувши 324,4 млн дол. США та збільшившись, у цілому, на 37%. Торговельне сальдо для України було негативним і дорівнювало 106,2 млн дол. США. Експорт товарів досягнув 55,3 млн дол. США, імпорт – 113,9 млн дол. США, склавши порівняно з 2016 роком. 122% та 134%. Експорт послуг зріс до 53,8 млн дол. США, імпорт – 101,4 млн дол. США, що склало відповідно 168% та 134% порівняно з 2016 роком.

У 2018 році зростання обсягів двосторонньої торгівлі товарами та послугами продовжилося. За даними Держстату України, загальний обсяг торгівлі товарами і послугами досягнув 511 млн дол. США продемонструвавши зростання на більш ніж 36%.

Експорт товарів склав 77,51 млн дол. США, що становить 140% порівняно з 2017 роком, імпорт досягнув 143,83 млн, склавши відповідно 126%. Сальдо торгівлі товарами було від’ємним і дорівнювало - 66,32 млн дол. США.

 Експорт послуг cклав 56,14 млн (100%), імпорт – 233,51 млн дол. США (228%), сальдо було від’ємним  - 177,38 млн дол. США.

Головними статтями експорту залишалися зернові, паливо, чорні метали, продукти харчової промисловості, комп’ютерні, телекомунікаційні та транспортні послуги. Структура імпорту також залишилася, у цілому незмінною, та включала фармацевтичні вироби, харчові продукти, оптичні та фото прилади, ефірні олії, комп’ютерні та телекомунікаційні послуги.

 У січні 2019 року Україна експортувала товарів на суму 21,17 млн дол. США, що склало 219% порівняно з відповідним періодом 2018 року. Імпорт продукції також зріс, досягнувши 13,90 млн дол. США, що становило 156,6% порівняно з відповідним періодом 2018 року.

Успішно розвивається двостороннє співробітництво у сфері авіаперевезень. Зокрема, ірландська авіакомпанія Rayanair об’явила про відкриття у травні 2019 р. прямого авіарейсу два рази на тиждень за маршрутом Київ – Дублін.

Rayanair планує інвестувати в Україну протягом найближчих 2-5 років 1,5 млрд дол. США, розширити свій флот до 15 авіалайнерів та збільшити пасажиропотік до 5 млн. Загалом, компанія обслуговуватиме в Україні 22 міжнародні маршрути до 11 країн.

 Ірландська бізнес-група CRH (здійснює діяльність на 3600 підприємствах в 31 країні світу), яка прийшла на ринок України в 1999 р., успішно розвиває виробництво будівельних матеріалів на базі придбаних українських підприємств, зокрема «Подільський цемент», ООО «Цемент» (Одеса), ПАО «Миколаївцемент» (Львівська область), «Білоцерківський завод ЗБК», «Попільнянський спецкар’єр» та «Бехівський спеціалізований кар’єр».

Інформація для українських підприємців

Ірландія активно розвиває міжнародне економічне співробітництво завдяки створенню стабільного і привабливого бізнес-середовища. З-поміж механізмів залучення іноземних інвестицій та стимулювання співпраці з іноземними компаніями варто відзначити встановлення Ірландією податкового навантаження та застосування корпоративної ставки оподаткування у розмірі 12.5%, що поширюється на всі види прибутку від комерційної діяльності.

Ірландське агентство «Enterprise Ireland» (www.enterprise-ireland.com/en/) є одним з найбільш ефективних у світі організацій з питань просування ірландського бізнесу за кордоном, у т.ч. започаткування та розвитку бізнесу, впровадження інновацій, просування ірландської продукції на нові світові ринки.

З метою залучення та розвитку прямих іноземних інвестицій в національну економіку в Ірландії було створено IDА (www.idaireland.com), перша економічна програма якого ще в 1958 р. відмовилася від протекціоністської політики, натомість визначивши пріоритетними напрямками прямі іноземні інвестиції та експорт.

Сьогодні Ірландія пропонує іноземним інвесторам найкраще інвестиційне середовище, є світовим лідером за припливом іноземних інвестицій та належить до 10 найбільш інноваційних країн світу. Протягом останніх 20 років більше 1100 міжнародних компаній, у т.ч. Google, Facebook, Twitter, Airbnb, LinkedIn, Dell, Intel тощо, розмістили в Ірландії свої європейські штаб-квартири та виробництва.

За даними Представництва Єврокомісії в Дубліні, найшвидше зростання економіки серед країн ЄС у 2017 р. було зафіксовано в Ірландії, ВВП якої зріс на 7,3%, в той час як відповідний середній показник в ЄС становив 2,5%. Очікується, що у 2018 р. зростання ірландської економіки дещо уповільниться і складатиме 5.6%. Ірландська економіка демонструє найвищі серед держав-членів ЄС темпи зростання четвертий рік поспіль.

 

 • Підтримка підприємництва: веб-сторінка Міністерства бізнесу, підприємництва й інновацій Ірландії: dbei.gov.ie/en/What-We-Do/Business-Sectoral-Initiatives/Entrepreneurship-
 • Підтримка малого та середнього бізнесу: (веб-сторінка Міністерства бізнесу, підприємництва та інновацій Ірландії:dbei.gov.ie/en/What-We-Do/Supports-for-SMEs/
 • Оподаткування осіб та податкові пільги: (веб-сторінка Міністерства фінансів Ірландії): www.revenue.ie/en/personal-tax-credits-reliefs-and-exemptions/index.aspx
 • Законодавство у галузі підтприємництва та бізнесу: (веб-сторінка Міністерства бізнесу, підприємництва й інновацій Ірландії): dbei.gov.ie/en/Legislation/
 • Державна служба інформації для громадян http://www.citizensinformation.ie
 • Ірландське урядове агентство з питань розвитку консультує іноземних інвесторів з питань започаткування бізнесової діяльності та надає гранти з метою залучення іноземних інвестицій у сферу виробництва та міжнародної торгівлі. http://www.idaireland.com
 • Міністерство фінансів Ірландії консультує з питань страхування в Ірландії: www.finance.gov.ie/what-we-do/insurance/insurance-policy-and-legislation/
 • Міністерство з питань працевлаштування та соціального захисту консультує  з питань працевлаштування: http://www.welfare.ie/en/Pages/jobseekers_home.aspx

 

Отримання дозволу на ведення підприємницької діяльності

Для здійснення підприємницької діяльності громадянам країн, що не належать до Європейської економічної зони, необхідно отримати письмовий дозвіл Міністра юстиції, рівності, та правових реформ Ірландії. Для його надання висуваються наступні критерії:

 • підтвердження спроможності інвестувати щонайменше 300 000 євро в розвиток бізнесу в Ірландії;
 • створення робочих місць для щонайменше 2 громадян Ірландії/країн Європейської економічної зони/Швейцарії або збереження рівня зайнятості існуючого бізнесу;
 • підприємницька діяльність повинна бути надійним джерелом доходів та передбачати достатній рівень фінансового забезпечення без використання соціальної допомоги та виплат з безробіття.
 • підприємницька діяльність повинна сприяти розвитку бізнес-середовища та покращенню конкурентоспроможності держави;
 • Критерії щодо фінансового забезпечення бізнесу та працевлаштування не розповсюджуються на художників, літературних діячів та майстрів національних ремесел. Водночас, щодо зазначених професійних груп висуваються вимоги стосовно підтвердження їх професійних здобутків та успішності, а також здатності забезпечувати себе фінансово без потреби додаткового працевлаштування та отримання соціальної допомоги.
  Вимога щодо отримання дозволу на ведення підприємницької діяльності стосовно громадян, що не належать до країн Європейської економічної зони, не розповсюджується на:
 • осіб, яким надано статус біженця
 • членів родини громадян країн Європейської економічної зони, які проживають в Ірландії
 • членів подружжя (чоловіка/дружину) громадян Ірландії, які мають дозвіл проживати в Ірландії
 • осіб, що мають дозвіл на проживання в Ірландії на підставі батьківства дитини, народженої в Ірландії
 • осіб, яким надано дозвіл на проживання з гуманітарних міркувань.

 

З питань отримання дозволів на ведення підприємницької діяльності необхідно звертатися за адресою:


Business Permission Unit

Immigration Services Section

Irish Naturalisation and Immigration Service

1st Floor, 13-14 Burgh Quay


Dublin 2, IRELAND


http://www.inis.gov.ie/
INISbperm@justice.ie

 

З питань отримання дозволів на ведення підприємницької діяльності та реєстрації форми підприємницької діяльності необхідно звертатися за адресою:


Companies Registration Office

Parnell House, 14 Parnell Square


Dublin 1, IRELAND


Tel: +353 (0) 1 804 5200

Locall: 1890 220 226

Fax: +353 (0) 1 804 5222


www.cro.ie
info@cro.ie