Який порядок оформлення віз для в’їзду в Україну?
З інформацією про порядок оформлення іноземцям та особам без громадянства віз для в’їзду в Україну, в т.ч. переліком необхідних супровідних документів, можна ознайомитися на веб-сторінці МЗС.
У яких випадках оформлюються візи для в’їзду в Україну в пунктах пропуску через державний кордон?
Підрозділи МЗС України в пунктах пропуску через державний кордон в міжнародних аеропортах «Бориспіль» і «Одеса» оформлюють:
1. короткострокові візи (тип «С») для разового в’їзду в Україну на строк до 15 днів:
2. транзитні візи (тип «В») для разового в’їзду в Україну на строк до 5 днів членам екіпажів іноземних суден, що перебувають в українських портах, за наявності виписки з суднової ролі.
Детальніше про порядок оформлення віз в міжнародних аеропортах.
Як оформлюються е-Візи?
Іноземці-громадяни визначених держав можуть звернутися до МЗС з клопотанням про оформлення віз в електронному вигляді, детальніше – на веб-сторінці МЗС.
Чи може іноземець/особа без громадянства отримати візу типу D в Україні, якщо змінилася мета перебування?
Відповідно до чинного законодавства України довгострокові візи для в’їзду в Україну (тип D) оформлюються виключно закордонними дипломатичними установами України.
Чи можливо продовжити строк дії візи?
Строк дії візи не продовжується. Водночас, іноземці та особи без громадянства можуть звернутися за продовженням строку дозволеного перебування в Україні до територіальних органів Державної міграційної служби України відповідно до Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Більше інформації щодо продовження строку перебування – на веб-сторінці ДМС України.
Чи може особа сама ініціювати втрату громадянства України?
Ні. Втрата громадянства ініціюється відповідними органами державної влади: якщо особа проживає на території України, то подання про втрату готується органами внутрішніх справ України, а якщо вона постійно проживає за кордоном – МЗС, дипломатичними представництвами і консульськими установами України.
Чи може особа оформити вихід з громадянства України, якщо в неї відсутній закордонний паспорт?
Так, може. В такому випадку видаються відповідні довідки, що підтверджують наявність у такої особи громадянство України.
Чи може неповнолітня дитина сама подати документи на вихід з громадянства України?
Ні. Неповнолітня дитина може вийти з громадянства України лише за клопотанням одного з батьків. Вихід дітей віком від 14 до 18 років з громадянства України може відбуватись лише за їхньою згодою.
Чи підтверджується факт наявності в дітей громадянства України, які були вписані в закордонні паспорти батьків?
Ні, самі по собі відомості про дитину у паспорті громадянина України не підтверджують прямо факт перебування дитини в громадянстві України.
Чи можна отримати дублікат довідки для набуття дитиною громадянства України на території України?
Ні. Дублікат довідки (так. зв. «довідку на довідку») можна отримати лише у тій дипломатичній установі, де вона була першочергово видана.
Чи може дитина вийти з громадянства України за клопотанням батьків, які вже вийшли з громадянства України та набули іноземне громадянство?
Так. Дитина може вийти з громадянства України за клопотанням того з батьків, який вже вийшов з громадянства України.
Які документи потрібно подавати до закордонної дипломатичної установи України для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у зв’язку з закінченням терміну дії наявного паспорта, у зв’язку з відсутністю у ньому вільних сторінок, непридатності паспорта до подальшого використання чи виявлення помилки в інформації, що внесена до паспорта?
Які документи потрібно подавати до закордонної дипломатичної установи України для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон дітям до 16-ти років?
При оформленні закордонного паспорта дитині, яка проживає з одним із батьків, необхідно додати також оригінал або засвідчену в установленому порядку копію одного з таких документів:
Яким чином документуються новонароджені за кордоном діти (громадяни України)?
Незалежно від віку, кожен громадянин України має право на отримання паспорта для виїзду за кордон.
Яким чином здійснити за кордоном обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон у зв’язку зі зміною інформації (наприклад, прізвища), внесеної до попереднього паспорта?
У таких випадках обмін паспорта за кордоном здійснюється громадянам України, які постійно проживають за кордоном: отримали дозвіл компетентних органів України на постійне проживання за кордоном.
До загального комплекту документів додатково додаються документи, що підтверджують обставини, у зв’язку з якими паспорт підлягає обміну:
ВАЖЛИВО! Документи, видані компетентними органами іноземних держав, подаються легалізованими або засвідчені апостилем (якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України) разом із нотаріально засвідченим перекладом українською мовою.
ВАЖЛИВО! Громадянам України, які зареєстровані на території України та тимчасово перебувають за кордоном, при зміні прізвища мають протягом одного місяця здійснити обмін паспорта громадянина України (так званого «внутрішнього паспорта») виключно за місцем реєстрації в Україні.
Оформлення паспорта громадянина України в цьому випадку закордонними дипломатичними установами України законодавством України не передбачено
Хто має право на консульське обслуговування за кордоном?
Всі громадяни України, які того потребують, безвідносно до статусу і мети їхнього перебування за кордоном.
Що робити у випадку потрапляння у скрутне становище за кордоном внаслідок отримання травм або важкого захворювання?
Видатки за надання лікарської допомоги надає виключно страхова компанія, з якою укладено відповідний договір страхування. Надійність страхової компанії гарантує допомогу у випадку потрапляння у скрутне становище за кордоном внаслідок отримання травм або важкого захворювання. Законодавство України не передбачає можливості відшкодування за рахунок коштів державного бюджету витрат, пов’язаних із лікуванням громадян України під час їх перебування за кордоном. У разі відсутності договору страхування, всі зазначені витрати оплачуватимуться постраждалим (важкохворим) особисто або його родиною. Страхування туристів (медичне та від нещасного випадку) є обов’язковою вимогою Закону України «Про туризм».
У випадку госпіталізації, окрім дій, передбачених укладених вами договором про страхування, необхідно, за бажанням та за першої можливості, повідомити про госпіталізацію (особисто, через працівників госпіталю, рідних і знайомих) Посольство (консульство) України в іноземній країні. Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у взаємодії з вашим страховиком (його агентом в країні перебування), адміністрацією госпіталю, представниками компетентних органів іноземної країни, якщо ваша травма стала наслідком дій чи бездіяльності інших осіб, та надасть вам сприяння у отриманні компенсацій, якщо вони передбачені законодавством іноземної країни.
Якщо ви отримали травму внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про оплату вартості послуг вашого перевезення до України. Таке рішення приймається виключно за умови відсутності можливості здійснити перевезення коштом страхової компанії, а також відсутності у вас та вашої родини коштів для самостійної оплати вартості перевезення.
Для одержання відповідної допомоги громадяни України особисто або через своїх законних представників звертаються до закордонної дипломатичної установи з письмовою заявою. Рішення про надання зазначеної допомоги приймається керівником закордонної дипломатичної установи за умови подання заявником документів, які підтверджують, що постраждалий є громадянином України, та документів, виданих компетентними органами держави перебування на підтвердження фактів, викладених у письмовій заяві, які засвідчують необхідність надання допомоги.
Оскільки допомога надається тільки громадянам України, для прискорення підтвердження вашої належності до громадянства України, рекомендуємо мати при собі, а також залишити рідним в Україні копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують ваше громадянство.
Розгляд вказаного питання здійснюється за заявою найближчих за ступенем спорідненості родичів потерпілого (дружини, повнолітніх дітей (рідних або усиновлених), рідних братів та сестер тощо) та на підставі документів, що засвідчують особисті родинні стосунки з потерпілим, і підтверджують неспроможність родичів здійснити оплату вартості послуг з транспортування важкохворого в Україну за власний рахунок (довідка про склад сім’ї, довідки про розмір доходів хворого та членів його родини тощо). Вищезазначені документи мають бути видані виключно уповноваженими органами та установами України.
Що робити, коли ви стали жертвою злочину?
Терміново звернутися до представників правоохоронних органів іноземної країни, а також повідомити про це Посольство (консульство) України в іноземній країні.
Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у вирішенні питань вашої взаємодії з представниками правоохоронних органів, простежить за дотриманням офіційними органами іноземної держави ваших прав, передбачених національним законодавством іноземної країни та міжнародними договорами, що діють у міжнародних стосунках між цією державою і Україною. Офіційне розслідування може зайняти багато часу, а відтак – вам необхідно буде самостійно подбати про юридичне представництво у вашій справі із залученням послуг місцевих адвокатів. Посольство (консульство) не може бути вашим представником під час досудового розслідування та під час судового процесу.
Якщо в результаті злочину ви залишилися без документів і грошей, вам необхідно звернутися з письмовою заявою особисто або через ваших законних представників до закордонної дипломатичної установи України в країні, де ви перебуваєте. До заяви необхідно надати документи, видані компетентними органами іноземної країни, що підтверджують факти, викладені у заяві (протоколи, довідки тощо).
У випадку, якщо ви залишилися без засобів до існування внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, якщо ви стали жертвами торгівлі людьми, або опинилися в ситуації, що становить загрозу вашому життю чи здоров’ю, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про надання одноразової допомоги тощо (через погодження з МЗС та Мінфіном), або звернутися до МЗС з метою клопотання перед Мінфіном України щодо виділення відповідних бюджетних коштів.
Допомога надається тільки у разі підтвердження громадянства України. Для прискорення отримання такого підтвердження рекомендуємо мати при собі, залишити рідним в Україні чи зберегти іншим чином (наприклад – на віддаленому інтернет-сервері) копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують громадянство України.
Для повернення в Україну вам буде оформлено, після відповідної перевірки, посвідчення особи на повернення в Україну.
Як діяти громадянам України та іноземцям, які постійно мешкають в Україні, у разі незаконного вивезення їх дітей за кордон з метою встановлення їх місцезнаходження, повернення в Україну або відновлення права доступу до них?
Якщо дитина незаконно вивезена з України до країни, у відносинах з якою для України може застосовуватись Гаазька Конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 року, заявники мають діяти відповідно до Порядку виконання на території України Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей.
У разі вивезення дитини до країни, у відносинах з якою не застосовується згадана Конвенція, але діє угода про правову допомогу, передбачається визнання та виконання в такій країні рішень українських судів.
У разі вивезення дитини до країни, яка не є стороною згаданої Конвенції, або це питання не врегульовано двосторонніми угодами, заявникам слід вирішувати питання шляхом подачі позову до суду країни перебування дитини. Закордонною дипломатичною або консульською установою України заявникам на їх звернення буде роз’яснено процедуру подачі позовної заяви та надано контактні дані адвокатів, які могли б представляти інтереси заявників в суді країни акредитації.
Як діяти у разі виникнення надзвичайної ситуації?
У разі виникнення надзвичайної ситуації, яка загрожує вашому життю і здоров’ю під час перебування за кордоном (катастрофи, стихійні лиха тощо), необхідно зберігати спокій, діяти рішуче, але обачно, виконувати всі вказівки компетентних органів країни перебування, які здійснюють реагування на надзвичайну ситуацію (зокрема – визначають безпечні шляхи евакуації, місця збору постраждалих, встановлюють правила поведінки та порядок дій у цих місцях, визначають черговість евакуації, регулюють отримання допомоги тощо).
Кожна дипломатична (консульська) установа України за кордоном має визначені телефони "гарячих ліній" для зв’язку з установою у випадку виникнення загрози життю і здоров’ю громадян України, які перебувають у межах її відповідальності. Наполегливо рекомендуємо перед виїздом занотувати ці номери і завжди мати їх напоготові. У випадку неможливості встановлення зв’язку за цими номерами громадянам (або їх рідним чи близьким) необхідно звернутися за телефоном «гарячої лінії» МЗС: +38 044 238 16 57, яка функціонує цілодобово.
Працівник консульської служби надасть вам необхідну допомогу у здійсненні евакуації із зони лиха (координація та контроль за включенням вас до евакуаційних списків у разі організованої евакуації компетентними органами іноземної країни, надання допомоги у бронюванні та придбанні квитків для повернення в Україну), документуванні для повернення в Україну у разі втрати документів, здійсненні зв’язку з місцевими органами влади у випадку необхідності.
Що робити, коли вас затримали правоохоронні органи іноземної країни?
Вимагати, щоб про факт вашого затримання правоохоронні органи іноземної держави невідкладно інформували дипломатичну або консульську установу України в цій країні (Віденська конвенція про консульські зносини 1963 року).
У випадку затримання необхідно дотримуватися таких простих правил:
Відповідно до вимог Консульського статуту України консул зобов’язаний стежити за тим, що відносно громадянина України, якого взято під варту (заарештовано), затриманого за підозрою у вчиненні злочину, чи щодо якого вжиті інші заходи, які обмежують його свободу, а також щодо громадянина, який відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, чи стосовно якого застосовано інші заходи судового або адміністративного впливу, було дотримано законодавства держави перебування і договорів, укладених Україною з цією державою, та міжнародних договорів, учасниками яких є Україна і держава перебування.
Консул зобов’язаний, на прохання заінтересованих осіб і за своєю ініціативою, відвідувати громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі в іншій формі або відбувають покарання. Консул зобов’язаний стежити, щоб таких громадян тримали в умовах які відповідають правилам гігієни і санітарії, і щоб вони не зазнавали жорстокого або такого, що принижує людську гідність, поводження.
За всіх обставин консул зобов’язаний домагатися особистої зустрічі з громадянином України, щоб упевнитися в тому, що права і інтереси цього громадянина не порушуються. Для виконання зазначених обов’язків консул звертається у кожному конкретному випадку до компетентного органу країни перебування, який, керуючись двосторонньою угодою чи Віденською конвенцією про консульські зносини 1963 року, розглядає таке клопотання.
Що робити у випадку потрапляння в дорожньо-транспортну пригоду в одній з країн Європейського Союзу?
Збираючись у подорож до будь-якої країни, необхідно заздалегідь володіти інформацією про особливості не лише правил дорожнього руху в цій країні, але і про те, як здійснюється оформлення дорожньо-транспортної пригоди.
Якщо ви стали учасником ДТП в країнах ЄС, необхідно:
Що потрібно робити рідним/знайомим у випадку загибелі або смерті громадян України за кордоном?
Якщо Вам стало відомо про смерть громадянина України від туроператора або з будь-яких інших джерел, необхідно повідомити про факт смерті на «гарячу лінію» МЗС України за телефоном + 38 044 238 16 57, на «гарячу лінію» Посольства чи Консульства України у країні, де сталася смерть (номер телефону зазначено на титульній сторінці веб-порталу установи), або надіслати повідомлення на адресу електронної пошти [email protected].
Інформація, які передаватиметься про померлого/загиблого до МЗС, Посольства чи консульства України має бути, по можливості, максимально повною і включати:
ПІБ;
дату народження;
місце проживання в Україні;
номер паспорта для виїзду за кордон;
дані про найближчих рідних та їхні контактні дані (в Україні чи за кордоном).
У разі відсутності контактних даних рідних померлого/загиблого, консул звертається до органів МВС України для розшуку рідних і повідомлення їх про смерть/загибель.
Після отримання повідомлення про смерть, консул негайно зв'язується з відповідними місцевими органами влади та медичним закладом у країні перебування.
В залежності від законодавства країни перебування і умов, за яких сталася смерть/загибель, її факт буде зареєстрований компетентними органами цієї країни, або українським посольством чи консульством.
У чому зможе допомогти консул:
У яких питаннях, пов’язаних зі смертю близької Вам людини, консул не має повноважень:
Поради громадянам України:
Як стягнути аліменти з осіб, що проживають за кордоном?
Якщо йдеться про стягнення аліментів з особи, яка проживає у країні, для якої є чинною Конвенція про стягнення аліментів за кордоном, вчинена у м. Нью-Йорк у 1956 році, заявники мають діяти відповідно до порядку, визначеному «Інструкцією про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном».
У разі вивезення дитини до країни, у відносинах з якою не застосовується згадана Конвенція, але діє угода про правову допомогу, передбачається визнання та виконання в такій країні рішень українських судів.
У разі вивезення дитини до країни, яка не є стороною згаданої Конвенції, або це питання не врегульовано двосторонніми угодами, заявникам слід вирішувати питання шляхом подачі позову до суду країни перебування дитини. Закордонною дипломатичною або консульською установою України заявникам на їх звернення буде роз’яснено процедуру подачі позовної заяви та надано контактні дані адвокатів, які могли б представляти інтереси заявників в суді країни акредитації.
Чим можуть допомогти консульські установи України за кордоном з питань захисту прав та законних інтересів громадян?
Згідно з Консульським статутом України:
Водночас, необхідно пам'ятати, що під час перебування за кордоном кожний громадянин України зобов'язаний неухильно дотримуватися законодавства країни перебування.
Яким чином може допомогти консул у випадку арешту/затримання громадянина України за кордоном:
До кого звернутися громадянину України з метою надання консульською службою допомоги з питань захисту прав, порушених на території іноземних держав?
Звернення, оформлені відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян», слід адресувати до закордонних дипломатичних установ України, перелік яких розміщено за наступними посиланнями на Веб-сторінці МЗС України в Інтернеті:
Консульські установи України - http://mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/consulates
Посольства України - http://mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/embassies
Нештатні (почесні) консульства України - http://mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/honorary-consulates
ВАЖЛИВО! У письмовій заяві має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання заявника, викладено суть порушеного питання, заява має бути підписана із зазначенням дати. Рекомендується додавати копії наявних документів, що підтверджують зазначені у заяві факти, а також містять відомості про зазначення в латинській транслітерації прізвища та ім’я особи, права якої порушено.
Консульська служба МЗС України також буде готова розглянути Ваше звернення, отримане на електронні адреси [email protected], [email protected], та доручити відповідній закордонній дипломатичній установі України вжити відповідних заходів у межах компетенції.
Чи може МЗС України розшукати моїх родичів – іноземних громадян, з якими втрачений зв’язок?
Допомогу з розшуку та відновлення родинних зв’язків, втрачених внаслідок збройних конфліктів, стихійного лиха, техногенних катастроф, сучасних міграційних процесів, інших екстремальних ситуацій громадянам України безкоштовно надає Служба розшуку Товариства Червоного Хреста України (01004, Київ, вул. Пушкінська 30, тел. тел.: +38 044 235 01 57, факс: +38 044 288 16 58, електронна пошта: [email protected].
Чи може МЗС України розшукати громадянина України, який поїхав за кордон і про якого тривалий час відсутні відомості?
Для розшуку громадян України, які зникли безвісти за кордоном, потрібно звернутися із заявою до органів МВС України за місцем проживання, які ініціюють проведення розшуку в іноземних державах безвісно відсутніх осіб.
У разі перебування розшукуваного громадянина на консульському обліку – консульська установа України може повідомити таку особу про те, що його шукають та надати йому інформацію про осіб, які звернулися до МЗС з такою заявою.
Якими іншими важливими рекомендаціями слід керуватися під час перебування за кордоном?
Неухильно дотримуватися строків перебування за кордоном: виїхати з країни до закінчення терміну дії візи, а у разі неможливості, завчасно звернутися до компетентних органів країни перебування щодо продовження термінів її дії.
У разі затримання чи обмеження Вашої свободи у будь-якій формі вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України.
ВАЖЛИВО! Якщо Вам пропонують «привабливу» роботу за кордоном (танцівницею, офіціанткою, прибиральницею в барі чи ресторані, гувернанткою тощо), Ви можете стати об'єктом уваги злочинців, які займаються торгівлею людьми. Відсутність знань про країну, умови перебування та працевлаштування в ній не повинна спонукати Вас довіряти свою долю сумнівним посередницьким структурам, які заробляють на «перепродажу» робочої сили закордонним замовникам.
Пам'ятайте! Консульські установи України за кордоном завжди допоможуть Вам вибрати належні правові шляхи вирішення проблем, що виникли під час перебування за кордоном.
ЗВЕРТАЄМО ОСОБЛИВУ УВАГУ!
Що не входить до сфери компетенції консула:
У разі порушення законів країни перебування консул не може звільнити Вас від відповідальності!
Як дізнатися про місцезнаходження закордонних виборчих дільниць, а також про час і місце голосування?
Крім того, під час виборчого процесу Міністерство закордонних справ України та закордонні дипломатичні установи України, при яких утворені закордонні виборчі дільниці, оприлюднюють на своїх офіційних веб-сторінках відомості про час і місце голосування та про місцезнаходження відповідних виборчих дільниць.
Які умови для голосування на виборах за межами України?
Громадянин України, який проживає або перебуває в період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізує своє право голосу на виборах на загальних підставах, незалежно від правових підстав перебування на території іноземної держави, а також перебування чи неперебування на консульському обліку в закордонній дипломатичній установі України.
Для того, щоб виборцю реалізувати своє право голосу за межами України, необхідно:
На виборах народних депутатів України на закордонних виборчих дільницях, утворених у країнах, до яких дозволений в’їзд громадян України за паспортом громадянина України, підставою для отримання бюлетеня може бути паспорт громадянина України.
Звертаємо увагу, що на закордонних виборчих дільницях місцеві вибори не проводяться.
Які існують механізми голосування українців за кордоном?
Як в Україні, так і за її межами, кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється.
Які документи є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці?
На виборах народних депутатів України на закордонних виборчих дільницях, утворених у країнах, до яких дозволений в'їзд громадян України за паспортом громадянина України, підставою для отримання бюлетеня може бути паспорт громадянина України.
Чи можливо отримати виборчий бюлетень на виборчій дільниці, яка розташована на території України, на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон?
Ні, отримати виборчий бюлетень на звичайній виборчій дільниці на території України за таким паспортом неможливо.
Виключно паспорт громадянина України для виїзду за кордон є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонних виборчих дільницях.
Хто включається до списку виборців на закордонній виборчій дільниці?
До списку виборців на закордонній виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування виповниться вісімнадцять років та які за своєю виборчою адресою згідно з даними Державного реєстру виборців відносяться до цієї закордонної виборчої дільниці.
Яким чином поновлюються дані про виборців, які перебувають або проживають за кордоном?
Відомості про виборців, які проживають або перебувають за межами України, до органу ведення Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України подають керівники закордонних дипломатичних установ України, а також Міністерство оборони України (стосовно виборців, які прибули до військової частини, дислокованої за межами України).
Такі відомості подаються щомісячно (а також напередодні складання попередніх та уточнених списків виборців), зокрема, на підставі даних консульського обліку.
Так, згідно з положеннями частини 9 статті 22 Закону України «Про Державний реєстр виборців» керівник закордонної дипломатичної установи України подає органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України відомості (всього вісім форм відомостей) про:
Форми подань з відомостями про виборців (осіб), на підставі яких здійснюється періодичне поновлення персональних даних Реєстру, встановлено постановою Центральної виборчої комісії.
Який порядок включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці виборця, який проживає чи перебуває за межами України?
У будь який зручний для себе час (у тому числі й під час виборчого процесу):
Безпосередньо під час виборчого процесу:
Звертаємо увагу, що законами України «Про вибори Президента України» та «Про вибори народних депутатів України» не передбачено можливості включення дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці громадян України до списку виборців на такій виборчій дільниці у день голосування.
Як проголосувати особі, яка проживає за кордоном, але не перебуває на консульському обліку?
Такому виборцю для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці необхідно завчасно змінити свою виборчу адресу, особисто звернувшись з відповідною заявою до закордонної дипломатичної установи України за місцем свого проживання чи перебування за межами України.
Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, в разі зміни його персональних даних, зокрема виборчої адреси, також може особисто звернутися до відповідної закордонної дипломатичної установи України із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі.
До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. Якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються.
Звертаємо увагу, що виборець, перебуваючи за кордоном, не може використати для відправки заяви про зміну виборчої адреси поштовий чи факсимільний зв’язок або електронну пошту, заяви подаються до закордонної дипломатичної установи України виключно особисто.
Чи можливо включитися до списку виборців у день голосування?
Ні, неможливо.
Законами України «Про вибори Президента України» та «Про вибори народних депутатів України» не передбачено можливості включення дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці громадян України до списку виборців на такій виборчій дільниці у день голосування.
Який порядок зміни виборчої адреси виборцю, який проживає чи перебуває за межами України?
Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, в разі зміни його персональних даних, зокрема виборчої адреси, також може особисто звернутися до відповідної закордонної дипломатичної установи України із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі.
До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. Якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються.
Звертаємо увагу, що виборець, перебуваючи за кордоном, не може використати для відправки заяви про зміну виборчої адреси поштовий чи факсимільний зв’язок або електронну пошту, заяви подаються до закордонної дипломатичної установи України виключно особисто.
Чи можливо, перебуваючи за кордоном, використати поштовий чи факсимільний зв’язок, електронну пошту для відправки заяви про зміну виборчої адреси?
Ні, в разі зміни персональних даних виборця, зокрема виборчої адреси, виборець може особисто звернутися до відповідної закордонної дипломатичної установи України із заявою про внесення змін до його персональних даних у Державному реєстрі виборців.
Чи існує можливість перевірити зміст своїх персональних даних у Державному реєстрі виборців?
Виборець, який проживає або перебуває за межами України, може особисто подати письмовий запит щодо змісту його персональних даних у Реєстрі до закордонної дипломатичної установи України за місцем проживання чи перебування, пред’явивши при цьому паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа недавно набула громадянства України).
Крім того, дізнатися, чи включено виборця до Державного реєстру виборців, та перевірити, чи правильно вказано в Державному реєстрі виборців прізвище, ім’я, по батькові та виборчу адресу виборця можна за допомогою он-лайн сервісу «Особистий кабінет виборця» на веб-сторінці «Державний реєстр виборців». Для цього потрібно зареєструватися в «Особистому кабінеті виборця» і зробити відповідний запит. Орієнтовно протягом однієї доби виборець отримає відомості щодо своїх даних у Державному реєстрі виборців на електронну адресу, вказану при реєстрації.
Що робити особі, яку не включено до Державного реєстру виборців?
Відповідно до статті 19 Закону України «Про Державний реєстр виборців», особа, яка набула права голосу і проживає чи на час набуття права голосу перебуває за межами України, може звернутися щодо свого включення до Реєстру до закордонної дипломатичної установи України (дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном) за місцем свого проживання чи перебування із заявою за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії, із зазначенням відомостей про себе, наведених у статті 6 та пункті 1 частини першої статті 7 цього Закону.
Працівник дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном під час приймання заяви особи щодо включення до Реєстру перевіряє зазначені в ній відомості щодо їх повноти та відповідності даним пред’явленого документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство.
Для виборця, який проживає чи перебуває за межами України, документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт, службовий паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа недавно набула громадянства України).
До заяви додається копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство.
Відповідна закордонна дипломатична установа України невідкладно передає заяву щодо включення особи до Реєстру до органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
Пропонуємо ознайомитися з низкою дописів щодо поширених питань консульської сфери, підготовлених Департаментом консульської служби за принципом "Коротко. Просто. Зрозуміло".
Хочете легко знаходити ці та майбутні дописи? Просто додайте посилання на хештег до закладок у своєму браузері.